2017 Ne Yaptık, 2018 Ne Yapacağız?

2017 yılı kripto paralar için bir hayli hareketli geçti. Bitcoin’deki müthiş yükselişten dolayı tüm dünyanın ilgi merkezi haline gelen kripto para sektöründe, çok fazla sayıda coin türevleri türetildi. Birçoğu klon’dan öteye gidemeyen bu coin’lerin yanında, IOTA gibi orjinal ve yenilikçi teknolojiler de gelişti. Blockchain’den farklı olarak Tangle altyapısı ile çalışan IOTA için 2017 yılı nasıl geçti ve 2018’de yapılması planlanlar nelerdir sorusunu cevaplamak için güzel bir yazı hazırladık.

Peki 2017 Yılı IOTA İçin Nasıl Geçti?

2017 yılında gerçekleşen tüm kilometre taşlarını, önemli olayları ve başarıları buraya sığdırmak imkansız. Fakat biz bu yazıda kayda değer bazı kilometre taşlarını ve önemli olayları buraya taşıyacağız.

 

2017, IOTA Projesi için inanılmaz etkin bir yıl olmuştur. çok sayıda kilometre taşına ulaşıldı ve ekibe çok sayıda isim katıldı. IOTA topluluğunda ve Bağımsız projelerde inanılmaz bir patlama yaşandı. Bu topluluğun sayısal olarak artışını aşağıdaki tabloda yer alan takipçi sayısının artışına bakarak görebilirsiniz.

2017 yılına şöyle bir dönüp bakmak bile 2018 yılı için motivasyon yaratıyor. 2018 için temellerin çoğu geçtiğimiz yıl boyunca atıldı,  bu da bu yeni yılın 2017’den daha fazla gelişme ve olaylarla dolu olacağı anlamına geliyor.

2018 Neler Yapacağız?

Vakıf Çalışmaları
2017 yılının büyük çoğunluğunu, IOTA’yı Almanya’da kar amacı gütmeyen bir vakıf olarak kurmak için harcadık.
Dünya’da Almanya tarafından onaylanmış ilk kar amacı gütmeyen DLT şirketi olmak bile başlı başına bir kilometre taşıdır.
 
Şimdiye kadar bu projede gerçekleşen ilerlemeler karşısında IOTA’nın gerçekten ne kadar genç olduğu çabucak akıllardan çıkabilir.
Vakıf, akademik çevrelerden, ilk kez dağıtık defter teknolojileri araştıran, yüzünü Blockchain’den Tangle’a çeviren ya da yeni kurulan start-up şirketlerinden neredeyse her gün gelen taleplerle artık başa çıkamaz hale geldi. Blockchain’den Tangle’a geçiş yapan şirketleri, 2017 yılında Blockchain’in sorunları iyice gün yüzüne çıktıktan sonra daha da fazla görmeye başladık.
 
Şu an, IOTA’nın aşması gereken sorunlardan birisi, insan kaynağı eksikliği. Doğru yapının kurulması ve bunun bir düzene sokulması, takıma yeni yazılımcı/geliştiricilerin katılması ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, Endüstri 4.0 çağının bel kemiği olmak adına ilk önceliğimiz olacak.
Yeni Ofisler

IOTA küreselleşiyor. IOTA’nın çeşitli uluslararası projeleri bulunmasına ve ekibimiz dünya geneline yayılmasına rağmen, şimdiye kadar en büyük çabalar Avrupa’da sarfedildi. 2018’de bu değişecek. Berlin, Oslo ve Chicago bürolarımıza ek olarak, planlanan stratejik bölgelerde şimdiden 7 yerel ofise daha sahibiz. Bu ofisleri, 2018’in ikinci çeyreğinde açacağız. Çevrelerindeki kültür ve ekosistemleri doğal bir şekilde anlayabilen kişilerle yerel mevcudiyetler oluşturulmasının hayati önem taşıdığını düşünüyoruz.

Yeni Borsalar

İnsanların IOTA almasını kolaylaştırmak için daha fazla borsaya girilmesi talebi geçtiğimiz yılın değişmez konusuydu. IOTA protokolü, Blockchain mimarisinden ayrılan öyle dev bir sıçrayış ki diğer dijital para borsalarıyla uyumu biraz daha fazla zaman alıyor, özellikle ilk defa uygulayanlar için.
 
Bununla birlikte, çok sayıda büyük ve küçük borsanın IOTA için teknik uygulamalarını bitirdiğini söylemekten mutluluk duyuyoruz. Bu andan itibaren, IOTA’nın ne zaman ve nasıl borsa platformlarına ekleneceği, işletmeler gibi şahsi tarafların inisiyatifine bağlı. Fakat, 2018’in çok erken dönemlerinde birçok borsanın bunu yapacağını bekliyoruz.
Ekosistem Fonu Ödülleri Açıklanacak

Bu yıl, IOTA ekosistemini büyütme amaçlı, modüller, kütüphaneler, araçlar ve eğitimler aracılığıyla genel içerik geliştirme için birkaç milyon dolarlık Ekosistem Fonu duyurmuştuk. Takımımıza en son katılanlardan John Licciardello ile, ki kendisi Ekosistem Fonu yöneticimizdir, başvurudan onaylamaya kadar olan süreç daha da kolaylaştırıldı.
 
2018 yılında olgun projelere dönüşebilecek çok sayıda ilginç uygulama fikirleri aldık. Onaylanan ve ödül kazanan ilk uygulamalar Ocak ayının ilk haftasında ilan edilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*