IOTA Bankacılık Sektörünün İlgi Odağında

IOTA hakkında her geçen gün yeni bir haber çıkıyor ve tüm dünyanın ilgi odağı haline geliyor. IOTA’nın bu yükselişi dünya devlerinin de ilgisini çekti ve Deutsche Bank IOTA hakkında incelemelerde bulunarak, IOTA’nın mevcut teknolojilerden ne kadar önce olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Deutsche Bank, IOTA’nın işleyiş ve doğrulama işlemlerini gözden geçirmiş ve mevcut Blockchain teknolojisinde yaşanılan temel problemleri çözdüğüne değinilmiştir.

İŞTE DEUTSCHE BANK’IN O RAPORU

Deutsche Bank’ın yaptığı incelemede IOTA’nın Berlin merkezli bir kuruluş olduğu, Bitcoin ve Ethererum gibi Blockchain sistemlerinden sonra üçüncü jenerasyon blockchain teknolojisi olduğu belirtilmiş. IOTA’nın basit bir blockchain’den ziyade yeni bir konsept olduğundan bahsedilmiş.

IOTA’nın blockchain’in temel problemlerinden biri olan ölçeklenebilirliği, Paralel işlem yapısı çözdüğü belirtilmiş. IOTA’da gerçekleştirilecek olan işlemlerin, ağ’da bulunan diğer katılımcılar tarafından doğrulandığı aktarılmış. IOTA’da gerçekleştirilen işlem adımlarını aşağıdaki gibi 3 ana maddede incelemiş:

  • Bir işlemi gerçekleştirmek için başka en az 2 işlem doğrulanmalıdır. (Yazılım bunu otomatik şekilde yapmaktadır, Bitcoin’deki madenciler gibi değil)
  • Sistemdeki iki işlem kontrol edilmeli ve doğrulanmalıdır (Yazılım bunu da otomatik olarak yapmaktadır)
  • Ağ’da kullanılan düğümler, bu kimliğin daha önce kullanılıp kullanılmadığını kontrol eder. Bu bir spam güvenliğidir.

Sonuç olarak Deutsche Bank yukarıda bahsettiğimiz gibi IOTA’nın blockchain’in temel problemlerinden biri olan ölçeklenebilirliği çözdüğünü ve herhangi bir maliyetinin olmadığını belirtiyor. İncelemesinde problem olarak gördüğü tek nokta ise, ödeme sisteminin çalışabilmesi için, diğer kripto paralar ile uyumlu olması gerektiği çünkü IOTA’da bildiğiniz gibi Bloklar ve Zincir halkaları bulunmuyor.

Summary
Deutsche Bank IOTA ile ilgileniyor
Article Name
Deutsche Bank IOTA ile ilgileniyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*