Soru & Cevap

  • Birden fazla Cüzdan kullanabilir miyim?

Evet farklı sistem ve cihazlarda birden fazla cüzdan’da aynı seed ile giriş yapabilirsiniz. Sizin          Seed’iniz cüzdanınızın içeriğini belirler. Cüzdan, hesabınıza erişmek için browser’dan başka bir şey değildir.

  • TL ile alışveriş yapabileceğimiz herhangi bir exchange sitesi var mı?

Malesef  TL üzerinden IOTA alabileceğimiz exchange sitesi maalesef bulunmamaktadır. USD, ETH veya BTC satın alıp bunları, exchange üzerinden IOTA’ya çevirebilirsiniz.

Not: EBAY veya farklı bir arayüz üzerinden IOTA satın almaya çalışmayın, dolandırılma ihtimaliniz yüksektir.

  • IOTA neden sadece birkaç Exchange sitesinde var? Diğer exchange sitelerinde ne zaman olacak?

Aslında tüm büyük exchange siteleri daha en başından beri IOTA’yı listelerine eklemek istiyorlar ve IOTA geliştiricilerinin onlara API sağlamasını bekliyorlar. Fakat IOTA ekibi, Exchange sitelerinden çok IOTA’nın gerçek yaşamda kullanımına odaklandıkları için buna pek zaman ayıramıyorlar, IOTA’nın esas değerini bu gerçek yaşamda kullanımı belirleyecek. IOTA giderek tüm dünyanın duyduğu bir teknoloji haline geliyor .Takip edildikçe daha da ilgi merkezi haline geliyor. Belirli bir periyot içerisinde IOTA diğer exchange sitelerine eklenmeye devam edecek. Ama belirttiğim gibi öncelikleri, gerçek yaşamdaki uygulamalar.

  • IOTA’larımı Exchange sitelerinde saklayabilir miyim?

Exchange siteleri hakkında herhangi bir kanun ve yasa bulunmamaktadır. Yani Exchange sitesi üzerinde yer alan paranız’ın onlar açısından bir sorumluluğu bulunmamaktadır.  Tabi exchange sitelerinin kazandığı paralar, prestij gibi konular ele alındığında, exchange siteleri paranızı güvende tutmak için elinden geleni yapacaktır fakat belirttiğim gibi onları sorumlu tutacak herhangi bir yasa yoktur. Bir gün karşınıza çıkıp kusura bakma o para artık benim bile diyebilirler. Ama IOTA Wallet tam anlamıyla oturana kadar bir süre exchange sitelerinde paranızı koruyabilirsiniz.

  • Koordinatör (COO) Nedir?

Koordinatör’ün amacı “Milestones” işlemlerini göndererek, Tangle’ın güvenliğini sağlamaktır. Şuan tangle’daki yük yeterli olmadığından, Koordinatör’ü kullanmak gereklidir çünkü bu sevide Tangle ağının saldıraya maruz kalma ihtimali %33’tür. Tangle ağının kullanımı ve yoğunluğu arttıkça, doğrulamalar için koordinatör’e ihtiyaç kalmayacak ve %33’lük saldırılar pek uygulanabilir olmayacaktır. Koordinatör’ün aktif kalmasının tabiki bazı dezavantajları vardır; Koordinatör’e güvenmek zorundayız, ve koordinatör  tangle’ı yavaşlatmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*